İmam hatipli öğrenciler Arapça münazara yarışmalarında dünya birincisi oldu

Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri, Katar tarafından 53 ülkenin katılımıyla düzenlenen Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları’nda dünya birincisi oldu.

Katar devleti tarafından her yıl Katar Foundation bünyesinde düzenlenen "Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları"na Türkiye adına katılan Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri, 53 ülke arasından dünya birincisi oldu. 8-11 Nisan tarihlerinde Katar´ın başkenti Doha´da düzenlenen yarışmaya Türkiye’yi temsilen katılan Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri finalde Lübnanlı rakiplerini eleyerek dünya birinciliğini aldı. Hazırlık Arapça Dil Projesi uygulayan İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi on beş dil okulundan birisi. Okulun ayrıca, Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları münazara kategorisinde Türkiye birinciliği de bulunuyor.



Anadili Arapça olan ülkeleri elediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın bizzat arayarak tebrik ettiği okulun münazara takımı, anadili Arapça olan ülkeleri eleyerek büyük bir başarıya imza attı.

İmam hatip liselerinin Arapça dil öğrenimindeki başarısında son yıllarda uygulanan yeni yöntemler ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” vesilesiyle okullarda edinilen tecrübelerin önemli rolü bulunuyor.

Katar’da bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmanın ilki 23-26 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenmiş ve o yarışmada Türkiye’yi temsilen katılan Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de finalde Yemen´i eleyerek dünya birincisi olmuştu.

Konular