Diyanet hangi konularda halkı bilgilendirecek?Diyanet, ‘yıllık çalışma programı’ kapsamında okullara, yurtlara, kahvelere, hatta evlere ‘sohbet’ ziyaretleri gerçekleştirecek. Bu ‘sohbet’lerde örtünme adabı, şehadet, kadının çalışma yaşamı gibi konular anlatılacak.

Diyanet, 2018’de bakanlıklardan belediyelere, Emniyet’ten STK’lere, muhtarlardan apartman yöneticilerine kadar herkesle ‘işbirliği’ yaparak vaiz gönderecek. Toplumun tüm kesimlerine, her alanda ulaşarak ‘eğitim vermeyi’ amaçlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, yıl boyunca MEB, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), belediyeler, Emniyet’ten başlayarak muhtarlıklar ve apartman yöneticilerine kadar işbirliği yapmayı hedefliyor.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, ‘Aile ve Rehberlik Büroları’ adı altında 81 il müftülüğüne 2018 için ‘Yıllık çalışma programı’ gönderen Diyanet, geçen yıl dini konularla sınırlanan programın ötesine geçerek 12 aylık kapsamlı bir planlama hazırladı.Okullar, evler, yurtlar da sohbet kapsamında

Müftülüklerden bölgesel ve yerel sorunların tespit edilmesini, üçer aylık süreçte çalışma takvimi oluşturulmasını isteyen Diyanet, geniş kitlelere dönük etkinlikler talep etti. Okullara, kahvehanelere, öğrenci yurtlarına ve hatta evlere kadar girmeyi amaçlayan Diyanet’in din konusu haricindeki eğitim programları da dikkat çekti.

Valilik onayı ile bütün müftülüklere çalışma takvimlerini uygulama talimatı veren Diyanet, yıl boyunca MEB, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), Belediyeler, Emniyet, Yeşilay, Aile Yaşam Merkezleri, sivil toplum kuruluşları, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ile işbirliği yapılacağını duyurdu. ‘Hedef Kitle’ kavramını 2018 için genişleten Diyanet’in, devletin resmi kurumlarının ve STK’lerin dışında muhtarlıklar ve apartman yöneticilerine kadar işbirliği yaparak bütün alanlara vaiz gönderme çalışmasını hızlandırdı.Çocuk-cami buluşmaları ve apartman sohbetleri

Diyanet’in toplumun bütün kesimlerine ulaşma planında kapsamlı faaliyet alanları da belirlendi. Her alanda ayrı konu, hedef kitle ve faaliyet belirleyen Diyanet, müftülere “Çocuk-Cami buluşmaları, apartman sohbetleri, KYK programları, iş yeri-fabrika sohbetleri, kahvehane ziyaretleri, aile okulu seminerleri, panel, ev sohbetleri, sabah namazı buluşmaları, köy sohbetleri, iftar programları, aile buluşmaları” düzenlenmesi talimatı verdi.

Örtünme adabı ve kadının iş hayatındaki yeri konuşulacak

Diyanet, 8 ana konu ile 170’e yakın başlıkta programı hazırladı. Kanuna göre dini konularda halkı bilgilendirmesi gereken Diyanet’in eğitim programında şunlar var:

• Günümüz ailesi ve değişen aile yapısı

• Medya okuryazarlığı

• Evliliğe hazırlık süreci

• Tek ebeveynli aileler

• Sosyal medya ahlakı

• Çalışma hayatı ve kadın

• Çalışan kadın ve ailesi

• Çocuk ve kreş

• Teknoloji ve çocuk

• Çocuk eğitiminde ödül ve cezanın yeri

• Gençlik dönemi ve sosyal çevre

• Modern yalnızlık

• Kuşaklar arası farklılaşma gibi sosyal hayatın içeriğine ilişkin birçok program ve eğitim konusu yer aldı.
• Ayrıca başlıkları arasındaki “Örtünme adabı, boşanma adabı, erken yaşta evlilik” gibi başlıklar da dikkat çekti.

Şehadet konusu da gündemde

Diyanet en geniş programı ‘milli değerler’ için ayırdı. 2018’de 55 ayrı başlıkla ‘milli’ değerleri anlatmaya hazırlanan müftülükler; dini günlerin dışında 15 Temmuz’u özel günlere ekleyerek topluma farklı alanlarda “Ahde vefa, sadakat ve güven, adaletin özümsenmesi, anne-babanın görev ve sorumlulukları, ümmet ve millet bilinci, aidiyet, şehitlik, şehadet” gibi konuları anlatacak.

Konular