2014 ÖSYM YGS Sınav Belgesi

2014 ÖSYM YGS Sınav Belgesi
ÖSYM'den 2014 YGS sınav belgesi uyarısı

ÖSYM, YGS sınav giriş yerlerini ve YGS sınava giriş belgeleri açıkladı. Adaylar bu yıl YGS sınav belgelerini kendileri basacak.


TC numaranız ve aday şifrenizle osym.gov.tr'ye girerek YGS sınav giriş yerinizi de öğrenebiliyorsunuz. Aynı şekilde YGS sınava giriş belgenizi de bu adresten basmanız gerekiyor.

ÖSYM bugün sitesinden önemli bir açıklama yayınladı. Buna göre YGS sınavına girecek adayların sınav giriş belgesi basarken uymaları gereken önemli noktalar var.

ÖSYM açıklamasında YGS sınavında öğrencilerin yanlarında bulundurmaları gereken evraklar da sıralandı. En önemli uyarı ise kimlik belgeleriyle ilgili. ÖSYM açıklamasına göre açıklanan durumlara uymayanların sınavı iptal edilecek.

İşte ÖSYM'nin YGS açıklamasındaki önemli bölümler;

Adaylara sınav giriş belgesi gönderilmeyecek. ÖSYM adresinden basacağınız belge YGS sınav giriş belgeniz.

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir.

HEM RENKLİ HEM SİYAH BEYAZ ÇIKTI ALIN

Adaylar İnternet’ten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır.

YGS SINAV GİRİŞ YERİ AÇIKLANDI - YGS BELGESİ (TIKLA)

Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

YANINIZDA ONAYLI KİMLİK OLMALI

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır.

Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

BU YOKSA SINAVA GİREMEZSİNİZ

Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Konular