Archive

Mart 3rd, 2022

DİBBYS Neden Açılmıyor 2022?

DİBBYS ana giriş ekranı neden açılmıyor? DİBBYS ye neden giriş yapamıyorum? DİBBYS giriş yapmak için ne yapmak gerekiyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi yani kısa adıyla DİBBYS Diyanet İşleri Başkanlığı ile alakalı işlemlerde kullanılmaktadır. Ancak son günlerde DİBBYS "sayfa açılamıyor" uyarısı vererek açılmıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geliştirilen MIKKYAS, DHYS, IKYS,EHYS, RTBYS ve ortak yetki uygulamalarının birleştirilmek suretiyle tek sistem halinde oluşturulmuş yeni uygulamanın adı DİBBYS olarak isimlendirilmiştir.Personel özlük bilgileri, eğitim bilgileri, faaliyetler, projeler, cami hizmetleri,hafızlık belgesi sorgulama ve daha pek çok hizmetle ilgili bilgi sahibi olmak için kullanılan DİBBYS bugünlerde erişime kapalı.

Dibbys Girişi Nasıl Yapılır?

Read the rest of this entry »

Mayıs 2nd, 2018

Kakava nedir? Kakava şenlikleri nerede kutlanır?

Mayıs ayının gelmesiyle beraber Hıdrellez Bayramı ve Kakava şenlikleri hazırlıkları başladı. Hıdrellezin ne olduğunu biliyoruz fakat Kakava nedir, ne anlama gelir? Kakava şenlikleri nasıl yapılır? Hıdrellez ve Kakava arasındaki ilişki nedir?

Kakava nedir?

Kakava, Roman kültürüne özgü bir kutlamadır. Kökeni Mısır ve Ön Asya'ya dayanan bu şenlik, günümüzde Türkiye'de de bazı illerde kutlanmaktadır.

Kakava'nın tarihçesine göre Eski Mısır'da Firavun'la beraber yaşayan Koptlar (Romanlar) vardır. Koptlar, Firavun tarafından zulüme uğrar ve kaçarlar. Koptları kovalayan Firavun'un askerleri sularda boğulurlar.

Read the rest of this entry »

Nisan 20th

Konya'da görevli İmam Uluslararası yarışmada ikinci oldu

Konya'da imamlık görevini yürüten Abdurrahim Kahya Uluslararası Hat Yarışmasında dünya ikincisi oldu.

Konya'nın Selçuklu İlçesi Naim Gilisıralıoğlu Camii İmam Hatibi Abdurrahim Kahya, Al Baraka Türk tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Hat Yarışmasında 2. Oldu.

Hat yarışmasına Celi Divanı alanında katılan İmam Abdurrahim Kahya, hazırlamış olduğu hat eseriyle jüri tarafından 2.liğe layık görüldü.

Yaklaşık 10 yıldır imamlık görevini yürüten Abdurrahim Kahya, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Hüsn-ü Hat eğitiminin yanı sıra, uzun yıllar memuriyet görevinin yanında, hat sanatına dair çalışmalarını devam ettirerek, cami cemaatine örnek olmaktadır.

Yarışmaya katılan katılımcılardan, 1. nci olanlara 40 bin TL, ikinciye 30 bin TL, 3. olanlara 20 bin TL ödül hediyesi bulunmakta olup, para ödülünün yanı sıra, bu tarz yarışmaların hattatlar arasında "icazet" alma anlamı taşıdığı aktarılmıştır.

Nisan 18th

2022 Yılı Atama ve Nakil Talepleri İle İlgili Duyuru

2022 Yılı Atama ve Nakil Talebinde Bulunacak Olan Personel ile İlgili Duyuru

Bu duyuru, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle
Atanmalarına İlişkin Yönetmelik ile Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme
Yönetmeliğinde yer alan hükümler çerçevesinde hazırlanmıştır. Duyuruda yer almayan hususlarda,
ilgili meri mevzuat hükümleri geçerlidir.
Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 41 inci maddesinin 1 inci fıkrası
gereği; 1-31 Mart 2022 tarihleri arasında dini yüksek ihtisas merkezi müdürü, eğitim merkezi müdürü,
il müftü yardımcısı, ilçe müftüsü, eğitim görevlisi, başvaiz, uzman vaiz, cezaevi vaizi, vaiz, şube
müdürü, murakıp, din hizmetleri uzmanı, eğitim uzmanı, sayman ve şef unvanlarında görev yapan
personelin istekleri üzerine görev veya yer değiştirme talepleri alınacaktır.

Read the rest of this entry »

Nisan 13th

Deizm nedir? Deist kime denir?

Tarih boyunca insan toplulukları arasında semavi dinlerin haricinde çeşitli inançlar ve uydurma dinler ortaya çıkmıştır. Bu inanç şekillerinden biri deizm inancıdır. Yaradancılık anlamına gelen bu inanç 17. yüzyıldan itibaren adını duyurmaya başlamıştır. Sadece Tanrı'nın varlığına inanan bunun dışında tüm dinleri reddeden bu inanç dinsel bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alır. Deizm nedir? Deist kime denir?

DEİZM NEDİR?

Yaradancılık anlamına gelen Deizm, evrenin bir yaratıcı tarafından yaratılıp daha sonra bu yaratıcının insanı kendi başına bıraktığını kabul eden bir felsefi akım ya da inanç biçimidir. Deizm, peygamberleri ve Kutsal kitapları reddeder.

Read the rest of this entry »

Nisan 12th

İmam hatipli öğrenciler Arapça münazara yarışmalarında dünya birincisi oldu

Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri, Katar tarafından 53 ülkenin katılımıyla düzenlenen Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları’nda dünya birincisi oldu.

Katar devleti tarafından her yıl Katar Foundation bünyesinde düzenlenen "Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları"na Türkiye adına katılan Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri, 53 ülke arasından dünya birincisi oldu. 8-11 Nisan tarihlerinde Katar´ın başkenti Doha´da düzenlenen yarışmaya Türkiye’yi temsilen katılan Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri finalde Lübnanlı rakiplerini eleyerek dünya birinciliğini aldı. Hazırlık Arapça Dil Projesi uygulayan İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi on beş dil okulundan birisi. Okulun ayrıca, Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları münazara kategorisinde Türkiye birinciliği de bulunuyor.

Anadili Arapça olan ülkeleri elediler

Read the rest of this entry »

Nisan 6th

Uluslararası İlahiyat Programı Başvurusu 2022

Uluslararası İlahiyat Programı 2022 Yılı Başvuruları

Uluslararası İlahiyat Programı 2022 Yılı başvuruları başladı.

Uluslararası İlahiyat Programı yurt dışında yaşayan Türk gençlerine ve Türkiye kökenli olmayan diğer adaylara ülkemizde dini yükseköğrenim imkânı sağlamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve koordine edilen bir burs programıdır.

Bu program; yurt dışında lise öğrenimini tamamlamış öğrencilerin, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde lisans düzeyinde dini yükseköğrenim görmelerini amaçlamaktadır.

Başvuru Tarihleri:
Uluslararası İlahiyat Programı 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başvuruları 01 Mart-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında alınacaktır.


Başvuru için şu linke tıklayınız:

Read the rest of this entry »

Uluslararası İlahiyat Programı Aday Başvuru Sistemi Giriş

Uluslararası İlahiyat Programı yurtdışında yaşayan Türk toplumunun çocuklarına Türkiye’de dini yükseköğrenim imkânı sağlamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve organize edilen bir burs programıdır.

UİP Aday Başvuru Girişi için Tıklayınız

Bu program, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika ve Avustralya gibi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde lise öğrenimini tamamlamış ve bulunduğu ülke vatandaşlığını kazanmış öğrencilerin, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde lisans düzeyinde dini yükseköğrenim görmelerini amaçlamaktadır.

Uluslararası İlahiyat Programı 2022 başvuruları 01 Mart-27 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecektir.

Mülakat bilgileri, sınav sonuçları ve kayıt bilgileri ile ilgili konular bu sayfadan ilan edilecektir.

Read the rest of this entry »

Nisan 5th

Fıtır Sadakası Miktarı Belirlendi

2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş başkanlığında yapılan toplantıda bu seneki fıtır sadakası 28 lira olarak belirlendi.

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi. Bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir miktar vermesi olduğu aktarılan açıklamada, söz konusu miktarın, gıda yardımı veya nakdi olarak da ödenebileceğine dikkati çekildi.

Read the rest of this entry »

Mart 30th

İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Başkanlığımızca, en az lisans düzeyinde dinî yükseköğrenim görmüş olan personelin, Başkanlığın görev alanı ile ilgili konularda hizmet içinde bilgisini artırması ve uzmanlaşması amacıyla 2021 yılı Eylül ayından itibaren hizmet içi eğitim ihtisas kursu düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu kursa katılacak personeli belirlemek için yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı kursiyer seçim sınavı yapılacaktır.

Kursiyer seçim sınavı ile ilgili işlemler şunlardır:

I. ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:

Başkanlık teşkilatında; 4 üncü maddesinin (A) bendi statüsünde kadrolu devlet memuru olmak ( 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi statüsünde sözleşmeli olarak çalışan erkek personel de sınava başvuru yapabilecektir.),

Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 01 Eylül 2021 tarihine kadar kaldırılacak olmak (01 Eylül 2021 dâhil),

Read the rest of this entry »

Mart 29th

İl Müftü Bayan Yardımcılığı Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bayan Müftü Yardımcısı Nasıl Olunur?
Başvuruda bulunacak adaylarda en az 4 yıllık din ile ilgili yükseköğretim mezunu ve ihtisas kursu belgesine sahip olmaları veya ilahiyat alanında doktora yapmaları şartı aranıyor. Ayrıca adayların sınava müracaatların bitiş tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında toplam 5 yıl görev yapmış olması gerekiyor.

I.DETAYLARIYLA BAŞVURU ŞARTLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,

Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

En az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak,

Read the rest of this entry »

İlçe Müftülüğü Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında münhal bulunan; aşağıda unvanı, sınıfı ve adedi belirtilen kadrolara yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre kurum içi naklen “İlçe Müftüsü” alımı yapılacaktır.

İlçe Müftülüğü Sınavı Duyurusuna Ulaşmak için Tıklayınız

DİB-MBSTS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı

2018-DİB-MBSTS Sınava Giriş Belgesi Tıkla-İndir

7 Nisan 2018 tarihinde uygulanacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (2018-DİB-MBSTS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden saat 14:00'ten itibaren T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

DİKKAT!

2018-DİB-MBSTS için adaylar saat 14:30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Temel Kurallar için Tıklayınız

Mart 27th

DİB-MBSTS sınavı uygulama sistemi değişti mi?

1 Nisan 2018 tarihinde yapılacak 2018 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS İlkbahar Dönemi), 7 Nisan 2018 tarihinde yapılacak 2018 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2018-DİB-MBSTS) ve 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES İlkbahar Dönemi), soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak uygulanacaktır. Adaylar, bu doğrultuda hazırlanan kılavuzlara aşağıdaki bağlantılardan erişebileceklerdir.

2018-YDS İlkbahar Dönemi, 2018-DİB-MBSTS, 2018-ALES İlkbahar Dönemi sınavı adaylarına duyurulur.

2018-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS) İlkbahar Dönemi Kılavuzu

Read the rest of this entry »

Mart 21st

Nevruzu kutlamak caiz mi?

Nevruz bayramını kutlamak haram mıdır? Yoksa değil midir?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Nevruz: Aslı Farsça bir kelimedir. Arapçalaştırmış şekli, Neyruz'dur. Nevruz'un anlamı; yeni gün demektir.

Nevruz bayramı, Fârislerin (Perslerin) bayramlarından birisidir ve onların en büyük bayramı sayılır.Bu günü bayram olarak ilk defa kutlayan kişi, Perslerin ilk krallarından olan Cemşid'dir (Cemşâd diyen de olmuştur).

Nevruz: Fârisî yılın ilk günleri olup bu ilk günlerden sonra beş gün daha devam eder.

Mısır'daki Kıptîler de (Mısır'ın hristiyan arapları) Nevruz'u kutlamaktadırlar. Kıptîlere göre Nevruz, yılın ilk günü olup Şem Nesîm (Meltem Kokusu) Bayramı olarak bilinmektedir.

İmam Zehebî -Allah ona rahmet etsin-, "Teşebbuhu'l-Hasîs bi Ehli'l-Hamîs"; s: 46'da şöyle demiştir:

Read the rest of this entry »

Son yorumlar